contact
ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

img img

به دنبال مهاجرت توریستی به ایتالیا هستید؟!

مهاجرت توریستی
shape shape
img

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

اگر به دنبال کشوری مناسب برای مهاجرت و ادامه تحصیل هستید، کشور ایتالیا یکی از بهترین کشورها است که از نظر آسانی پذیرش دانشجویان رتبه سوم را در بین کشورهای اروپایی دارد. کشور ایتالیا از نظر کیفیت آموزشی سطح بالایی دارد و دانشگاه‌های معتبر زیادی در این کشور وجود دارند. همچنین هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا نسبت به بسیاری دیگر از کشورها مناسب و معقول است و به همین دلیل این کشور متقاضیان زیادی برای مهاجرت تحصیلی دارد. بنابراین با مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می‌توان مدرک معتبری دریافت نمود و آینده شغلی خود را تضمین کرد. البته برای پذیرش در دانشگاه‌های کشور ایتالیا باید از شرایطی برخوردار بود و مراحل مختلف طی نمود که دریافت اطلاعات لازم درمورد این نوع مهاجرت اهمیت زیادی دارد.

 

shape shape
img

شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

اگر شما هم متقاضی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا هستید باید از شرایطی که این کشور برای دانشجویان بین‌المللی مشخص کرده است برخوردار باشید. در دانشگاه‌های کشور ایتالیا رشته‌های مختلفی ارائه داده می‌شود که برای تحصیل در برخی از این رشته‌ها باید ابتدا در آزمون‌های ورودی شرکت نمود و نمره لازم را کسب کرد، البته برخی از رشته‌ها نیز به آزمون ورودی نیازی ندارند. در ادامه شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بیان شده است.

داشتن مدرک زبان

یکی از شرایط اساسی و لازمی که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا باید از آن برخوردار باشند، داشتن مدرک زبان معتبر است. متقاضیان باید مدرک زبان ایتالیایی سطح B2 یا تافل 80 و یا آیلتس 6 را داشته باشند.

 شرایط سنی

برای تحصیل در ایتالیا باید با توجه به مقطع مورد نظر خود از شرایط سنی مشخص شده نیز برخوردار بود. سن مجاز برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی حداکثر 30 سال، مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 35 سال و مقطع دکتری نیز حداکثر 45 سال است.

 تمکن مالی کافی

شرایط دیگری که برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا وجود دارد برخورداری از تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور است. هزینه تحصیل در این کشور بین 200 یورو تا 20 هزار یورو خواهد بود و هزینه‌های زندگی نیز با توجه به سبک زندگی متفاوت است.

shape shape
img

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

یکی از الزاماتی که برای همه متقاضیان تحصیل در ایتالیا وجود دارد تهیه و تحویل مدارک لازم برای بررسی شرایط است که از زمان درخواست و اخذ ویزا تا مراحل بعد باید مدارک مختلفی تحویل داده شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بیان شده است.‌

 • فرم تکمیل درخواست ویزا
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • گذرنامه معتبر
 • اثبات عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری
 • گواهی اثبات تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا
 • کپی از برنامه سفر
 • مدارک مربوط به مکان زندگی در ایتالیا
 • بیمه درمانی
 • مدارک مربوط به تسلط به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
shape shape
img

تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در ایتالیا

در صورت برخورداری از شرایط تحصیل در کشور ایتالیا می‌توان در مقاطع مختلف تحصیلات خود را ادامه داد، اما بهتر است که ابتدا اطلاعات کاملی در مورد مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور به دست آورید. در ادامه انواع مقاطع تحصیلی مختلف برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا معرفی شده است.

 تحصیل در مدارس ایتالیا

در ایتالیا سه مقطع تحصیلی در مدارس وجود دارد که عبارتند از، مقطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم. مقطع ابتدایی در ایتالیا از 6 سالگی شروع می‌شود و تا 11 سالگی ادامه دارد. همچنین مقطع متوسطه اول دوره راهنمایی از 11 تا 14 سالگی خواهد بود. مقطع متوسطه دوم دوره دبیرستان نیز از 15 تا 18 سالگی است. در ایتالیا مدارس زیادی وجود دارند که برخی از آن‌ها از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند.

 تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

لازمه تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا داشتن مدرک دیپلم 12 ساله است. زبان تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا، زبان انگلیسی یا ایتالیایی است که با توجه به دانشگاه مورد نظر مشخص می‌شود. همچنین طول دوره تحصیلی در این کشور بین 3 تا 4 سال است. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا از متقاضیان آزمون ورودی خواهند گرفت یا مصاحبه برگزار می‌کنند. به منظور پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا باید مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی را به صورت ترجمه شده ارائه داده و رزومه کامل تحصیلی را نیز به دانشگاه مربوطه تحویل داد. همچنین مدرک زبان لازم برای تحصیل در این مقطع مدرک B2 زبان ایتالیایی یا مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 و یا تافل با حداقل نمره 80 است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا نیز متقاضیان باید حتماً دارای مدرک لیسانس باشند و مهارت خود را در زبان انگلیسی یا ایتالیایی به اثبات برسانند. برای تحصیل در این مقطع باید دارای مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 و نیم یا مدرک زبان ایتالیایی با سطح B2 بود. طول دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا نیز 2 سال است. برای پذیرش در این مقطع باید همه مدارک تحصیلی ترجمه شده را ارائه داد و توصیه‌نامه‌ای از اساتید نیز تحویل داده شوند.

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا

برای تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا باید در یک پروژه تحقیقاتی با اساتید همکاری نمود. لازمه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا، تسلط به زبان ایتالیایی و داشتن مهارت بالای زبان است. طول دوره تحصیل دکترا در کشور ایتالیا نیز 3 تا 4 سال است. از جمله مدارک لازم برای تحصیل در این مقطع عبارتنداز پروپوزال تحقیقاتی، انگیزه نامه، رزومه علمی، مدرک زبان ایتالیایی با سطح C1 یا زبان انگلیسی در سطح B2.

shape shape
img

هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

هنگامی که تصمیم می‌گیرید برای مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا بروید باید هزینه تحصیل و زندگی در این کشورها را نیز در نظر بگیرید. به صورت کلی ایتالیا کشوری است که هزینه‌های تحصیل آن پایین بوده و نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی نیز هزینه‌های زندگی کمتری دارند. هزینه تحصیل در ایتالیا به رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی بستگی دارد. برای مثال هزینه تحصیل در مدارس خصوص این کشور به صورت میانگین از 25 هزار یورو در سال شروع می‌شود. هزینه‌های تحصیل در مدارس نیز بستگی به این دارد که کدام مدرسه و شهر را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیز سالانه بین 6 هزار تا 20 هزار یورو خواهند بود. همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا سالانا بین 900 تا 4 هزار یورو است.

هزینه‌های زندگی در ایتالیا نیز از جمله هزینه غذا، حمل و نقل، پوشاک، سرگرمی و سایر هزینه‌ها نیز با توجه به سبک زندگی هر فرد متفاوت است. اما به صورت کلی یک دانشجوی بین‌المللی به حدود 700 تا 1000 یورو در ماه برای هزینه‌های زندگی نیاز دارد.

shape shape
img

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای ادامه تحصیل

یکی از مزیت‌هایی که مهاجرت تحصیلی به ایتالیا دارد این است که این کشور دارای دانشگاه‌های معتبر زیادی است که از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند. با تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا می‌توان مدرک معتبری نیز اخذ نموده و در رشته مربوطه خود به تخصص کافی دست پیدا کرد. در کشور ایتالیا 30 دانشگاه وجود دارد که از بین آن‌ها 12 دانشگاه در لیست 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. در این دانشگاه‌ها تنوع بالایی از رشته‌ها ارائه داده می‌شود و می‌توان در مقاطع تحصیلی مختلف نیز ادامه تحصیل داد. در ادامه دانشگاه‌های برتر ایتالیا به همراه رتبه آن‌ها با توجه با آمار سال 2023 بیان شده است.

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان با رتبه 139 جهانی
 • دانشگاه بلونیا با رتبه 167 جهانی
 • دانشگاه ساپینزا رم با رتبه 171 جهانی
 • دانشگاه پادوا با رتبه 243 جهانی
 • دانشگاه میلان با رتبه 324 جهانی
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین با رتبه 325 جهانی
 • دانشگاه پیزا با رتبه 404 جهانی
 • دانشگاه فردریکو دوم با رتبه 416 جهانی
 • دانشگاه ترنتو با رتبه 457 جهانی
shape shape
img

شرایط اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویان زیادی وجود دارند که بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های ‌های ایتالیا قصد بازگشت به کشور را ندارند و به دنبال اقامت در این کشور هستند. به صورت کلی بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا به دانشجویان 12 ماه فرصت داده می‌شود که در این کشور اقامت داشته باشند و در این مدت به دنبال کار مرتبط با مدرک تحصیلی خود باشند که بعد از پیدا کردن کار نیز اقامت کاری ایتالیا را اخذ خواهند نمود و بعد از گذشت 5 سال صلاحیت اخذ تابعیت ایتالیا را خواهند داشت و می‌توانند اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند. بنابراین بعد از گذراندن دوره تحصیل و 5 سال زندگی و کار در این کشور، می‌توان تابعیت این کشور را دریافت کرد و به عنوان شهروند ایتالیایی از همه حقوق و مزایای شهروندی این کشور بهره‌مند شد.

shape shape
img

مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین روش‌های مهاجرتی به کشور ایتالیا است زیرا این روش مهاجرتی مزایای زیادی دارد و می‌تواند آینده درخشانی را برای مهاجران رقم بزند. در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا معرفی شده است.

 • برخورداری این کشور از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر
 • تنوع رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف
 • پایین بودن هزینه تحصیل و هزینه زندگی در ایتالیا
 • امکان کار حین تحصیل و راحت بودن پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • دارای سیستم آموزشی پیشرفته و مناسب و برخورداری از اساتیدی مجرب
 • امکان جستجوی کار در ایتالیا بعد از فارغ التحصیلی و اقامت در این کشور
 • امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی مختلف
 • تدریس به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی
دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

هاشم پور

انواع ویزای توریستی ایتالیا باتوجه به هدف از سفر کدام‌اند؟

avatar

مدیریت

انواع ویزای توریستی ایتالیا با توجه به هدف از سفر عبارتنداز، ویزای گردشگری، ویزای ترانزیت فرودگاهی، ویزای گردشگری، ویزای درمانی، ویزای فرهنگی، ورزشی و غیره.

خرامانی

سلام برای مهاجرت توریستی به ایتالیا باید از چه شرایطی برخوردار باشیم؟

avatar

مدیریت

از جمله شرایط لازم برای مهاجرت توریستی به ایتالیا عبارتنداز، ارائه گردش حساب سه ماهه و برخورداری از تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌ها در طول اقامت، داشتن تاریخچه سفر مناسب، انگیزه‌نامه قوی و اثبات بازگشت به کشور بعد از اتمام مهلت.

فتاحی

تحصیل در مدارس ایتالیا چطوریه؟

avatar

مدیریت

در ایتالیا سه مقطع تحصیلی در مدارس وجود دارد که عبارتند از، مقطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم. مقطع ابتدایی در ایتالیا از 6 سالگی شروع می‌شود و تا 11 سالگی ادامه دارد. همچنین مقطع متوسطه اول دوره راهنمایی از 11 تا 14 سالگی خواهد بود. مقطع متوسطه دوم دوره دبیرستان نیز از 15 تا 18 سالگی است. در ایتالیا مدارس زیادی وجود دارند که برخی از آن‌ها از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند.

لیلا کامجو

اگر قصد تفریح، گردش و خوش گذرانی در کشور ایتالیا را داشته باشیم باید نسبت به اخذ ویزای گردشگری اقدام کنیم؟

avatar

مدیریت

برای این نوع مهاجرت نیز باید تمکن مالی خود را به اثبات برسانید و محل اقامت و اسکان خود در طول حضور در این کشور را مشخص کنید، همچنین باید بلیط رفت و برگشت نیز ارائه داد.

شهاب

سلام پس از تحصیل در ایتالیا میتونیم در این کشور اقامت داشته باشیم؟

avatar

مدیریت

برای دریافت اقامت ایتالیا بعد از اتمام تحصیلات باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرد و 5 سال در این کشور کار کرد.

ارسال دیدگاه