contact

ویزای تحصیلی

دپارتمان مهاجرتی

سوالات مطرح شده
1
ویزای تحصیلی

یکی از روش‌های مهاجرتی محبوب در بین مردم سراسر دنیا، مهاجرت تحصیلی است. افراد زیادی با هدف تحصیل در دانشگاه معتبر و کسب دانش و تخصص در رشته مورد علاقه خود به کشورهای دیگر مهاجرت کرده و ادامه تحصیل می‌دهند. اما یکی از الزاماتی که برای مهاجرت تحصیلی وجود دارد، اخذ ویزای تحصیلی است. بدون داشتن ویزای تحصیلی نمی‌توان حتی به کشور مورد نظر وارد شد. در واقع ویزای تحصیلی اجازه ورود به کشور مقصد است.

ممکن است که متقاضیان قصد شرکت در دوره تحصیلی کوتاه مدت را داشته باشند و یا تمایل به ادامه تحصیل در دوره‌های تحصیلی طولانی را داشته باشند، در هر صورت باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی با توجه به کشور مورد نظر متفاوت است اما برخی از شرایط و مدارک نیز بین همه کشورها مشترک است. برای آشنایی بیشتر با ویزای تحصیلی و دریافت اطلاعات لازم مانند شرایط اخذ آن و مدارک لازم، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. همچنین از آنجایی که اخذ ویزای تحصیلی مستلزم داشتن اطلاعات لازم در مورد همه قوانین و الزامات است، برای انجام هرچه بهتر و سریع‌تر همه اقدامات می‌توان از وکیل مهاجرت تحصیلی که در این زمینه دانش و تخصص کافی دارد کمک گرفت.

ارتباط با مجموعه حقوقی معید

شماره تماس :  021-91016668

آدرس ما : تهران سعادت اباد چهارراه سرو غربی خیابان ریاضی بخشایش خیابان زند وکیلی غربی پلاک 91 طبقه 4

2
ویزای تحصیلی چیست؟

برای ورود به هر کشور خارجی برای ادامه تحصیل باید ویزای تحصیلی وجود داشته باشد و بدون داشتن روزای تحصیلی حتی نمی‌توان به کشور مقصد وارد شد. در واقع ویزای تحصیلی که به آن ویزای دانشجویی نیز گفته می‌شود سندی است که با داشتن آن اجازه خواهید داشت که در رشته، دانشگاه و کشور مورد نظر خود در خارج ادامه تحصیل دهید.

اولین گام برای ادامه تحصیل در کشور دیگر این است که از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی آن پذیرش دریافت کنید اما در گام بعدی برای اینکه بتوانید به کشور مقصد وارد شوید باید ویزای تحصیلی ارائه دهید.

ویزای تحصیلی یکی از ویزاهای کاربردی و پرطرفدار است که متقاضیان زیادی دارد. ویزای دانشجویی یا تحصیلی از نظر مدت اعتبار دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت دارد که با اخذ ویزای تحصیلی کوتاه مدت تنها می‌توان در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت شرکت نمود و بعد از پایان دوره نیز باید این کشور را ترک کرد. نوع دیگر ویزای تحصیلی نیز ویزای بلند مدت است که با داشتن آن می‌توان در دوره‌های تحصیلی بلند مدت مانند مقاطع دانشگاهی شرکت نمود. اما معمولاً با داشتن ویزای تحصیلی نمی‌توان اقامت دائم کشور مقصد را به صورت مستقیم اخذ نمود و لازم است که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمود. برای دریافت ویزای تحصیلی بهتر است که ابتدا از شرایطی که کشور مقصد برای متقاضیان بین‌المللی در نظر گرفته است مطلع بود و سپس مراحل و اقدامات لازم را انجام داد.

3
مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای اخذ ویزای تحصیلی باید آن انجام دهید تهیه مدارک لازم است. البته مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هر کشور در برخی از موارد متفاوت خواهد بود اما مدارکی عمومی و مشترک نیز بین همه کشورها وجود دارد. مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در ادامه معرفی شده‌اند.

 •  ارائه پاسپورت معتبر

برای اخذ ویزای تحصیلی باید پاسپورتی معتبر ارائه داده شود. پاسپورت باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد و مدت اعتباری آن نیز با توجه کشور انتخابی مشخص می‌شود.

 •  مدارک شناسایی و هویتی

مدارک شناسایی مهم مانند شناسنامه و کارت ملی و کپی از آن‌ها نیز از دیگر مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هستند. همچنین مدارک شناسایی باید به صورت ترجمه رسمی ارائه شده باشند.

 •  نامه پذیرش تحصیلی

برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی اخذ کنید باید از یکی از دانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی کشور مقصد پذیرش شده باشید و نامه پذیرش را هنگام اخذ ویزا ارائه دهید.

 •  فرم درخواست ویزا

درخواست ویزای تحصیلی فرم خاص خود را دارد که باید این فرم تکمیل شود و هنگام درخواست اخذ ویزا آن را تحویل سفارت داد.

 •  مدارک ترجمه شده مقطع تحصیلی قبلی

شما در هر مقطع تحصیلی که هستید باید مدارک مربوط به مقطع پیشین خود را برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه دهید. از آنجایی که زبان رسمی همه کشورها انگلیسی نیست، بنابراین قبل از ترجمه مدارک بهتر است که از زبان رسمی کشور مقصد مطلع شوید و مدارک را به همان زبان ترجمه کنید.

 •  گواهی اثبات تمکن مالی

یکی از مدارکی که معمولاً همه کشورها برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه آن را الزامی می‌کنند، گواهی اثبات تمکن مالی است. متقاضی باید اثبات کند که از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد برخواهد آمد. گردش حساب بانکی و یا اسناد و دارایی‌ها برای اثبات تمکن مالی مناسب هستند.

 • مدرک زبان معتبر

درصورتی که یکی از الزامات پذیرش و ادامه تحصیل در کشور مورد نظر تسلط به زبان باشد، باید مدرک زبان معتبر با نمره مناسب ارائه داده شود که ین مدرک با توجه به کشور انتخابی می‌تواند زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری باشد.

 • رزومه

یکی دیگر از مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی، رزومه یا CV است که باید در آن مواردی مانند فعالیت‌های تحصیلی، شغلی، اجتماعی، مهارت‌ها و تخصص‌ها بیان شود.

 •  انگیزه نامه

در انگیزه نامه، هدف و انگیزه برای تحصیل در کشور مقصد بیان می‌شود که قوی بودن انگیزه نامه در پذیرش تحصیلی نقش مهمی دارد. در انگیزه نامه باید مهارت‌ها و تخصص‌ها و هدف از تحصیل به صورت دقیق بیان شود.

4
هزینه اخذ ویزای تحصیلی

برای اخذ ویزای تحصیلی نیز مانند هر نوع ویزای دیگری باید هزینه پرداخت شود. با توجه به نوع ویزای تحصیلی که از نوع کوتاه مدت یا بلند مدت باشد و همچنین کشوری که قصد مهاجرت تحصیلی به آن وجود دارد، هزینه ویزا نیز متفاوت خواهد بود. هزینه ویزای دانشجویی با توجه به موارد دیگری مانند نوع دانشگاه محل سکونت، مدت زمان دوره تحصیلی، رشته مورد نظر و مواردی از این قبیل متفاوت است.

همچنین ممکن است که کشور مقصد از برخی از هزینه‌های ویزای دانشجویی صرف نظر کند. به صورت کلی هزینه اخذ ویزای دانشجویی بین 160 تا 1600 دلار متفاوت است. وزارت امور خارجه هر کشوری هزینه ویزای تحصیلی آن کشور را تعیین می‌کند. در ادامه هزینه ویزای تحصیلی برخی از کشورهای اروپایی بیان شده است.

 • هزینه اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان 75 یورو

 • هزینه اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه 99 یورو

 • هزینه اخذ ویزای تحصیلی کشور اتریش110 یورو

 • هزینه اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد 1500 کرون سوئد

5
شرایط اخذ ویزای تحصیلی

همه افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی را دارند در این روش مهاجرت موفق نخواهند شد. زیرا برای موفقیت در اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی به کشور مورد نظر خود باید از شرایطی برخوردار بود. البته همانطور که مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هر کشور متفاوت است شرایط لازم برای اخذ ویزای هر یک از کشورها نیز با هم تفاوت دارد. در ادامه شرایط کلی اخذ ویزای تحصیلی بیان شده است.

 • متقاضی باید اثبات کند از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد برخواهد آمد و مدارک لازم را برای اثبات تمکن مالی ارائه دهد.

 • نداشتن گپ تحصیلی یا فاصله بین اتمام مقطع تحصیلی پیشین و زمانی که برای اپلای رخواست داده می‌شود. این فاصله نباید زیاد باشد و در صورت وجود گپ تحصیلی نیز باید با یادگیری مهارت‌های تخصصی و زبان تکمیل شود.

 • اخذ نامه پذیرش از یک موسسه آموزش یا دانشگاه معتبر که مجاز به پذیرش دانشجویان بین‌المللی است.

 • انجام معاینات پزشکی و اثبات سلامت جسمی و روحی

 • داشتن پشتیبان مالی برای افراد زیر 18 سال

 • داشتن معدل مورد تایید دانشگاه

 • ارائه مدرک زبان معتبر با نمره لازم با توجه به درخواست دانشگاه

 • ارائه پاسپورت معتبر

 • شرکت در آزمون‌های ورودی برای دانشگاه‌هایی که آزمون ورودی مشخص کرده‌اند و کسب نمره لازم

6
اخذ ویزای تحصیلی به کمک مجموعه حقوقی معید

باتوجه به فرایند و مراحل مختلف و الزاماتی که اخذ ویزای تحصیلی دارد، بروز اشتباه در هر یکی از این مراحل و الزامات، برای شما دردسر ساز خواهد بود و منجر به رد درخواست خواهد شد. همچنین از آنجایی که اخذ ویزای تحصیلی برای مهاجرت به هر کشوری اهمیت دارد و بدون آن امکان ورود به کشور مقصد وجود ندارد، بهتر است که دقت کرد و الزامات را رعایت نمود. همچنین به منظور انجام صحیح همه مراحل و الزامات اخذ ویزای تحصیلی نیز می‌توان از وکیل مهاجرت که در این زمینه دانش و مهارت کافی دارد کمک گرفت.

وکیل مهاجرت با همه شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آشنایی دارد و به دلیل انجام صحیح همه اقدامات مانع از رد درخواست متقاضی خواهد شد. با کمک وکیل مهاجرت می‌توان ویزای تحصلی را راحت‌تر و سریع‌تر اخذ نمود. البته باید توجه نمود که بهترین وکیل مهاجرت که دانش و تخصص کافی دارد کمک گرفت. مجموعه حقوقی معید، یکی از مجموعه‌های معتبر و شناخته شده حقوقی است که بهترین وکلا در آن فعالیت دارند. بنابراین برای انتخاب بهترین وکیل مهاجرت در شمال تهران که کمک زیادی به اخذ ویزای تحصیلی کند نیز می‌توان از وکلای مجموعه حقوقی معید کمک گرفت.

7
نتیجه گیری

یکی از الزامات مهاجرت تحصیلی به هر کشوری، داشتن ویزای تحصیلی است. ویزای تحصیلی سندی است که با داشتن آن به شما اجازه داده می‌شود که به کشور موردنظر وارد شوید و بدون هیچ مشکلی ادامه تحصیل دهید. اما برای اخذ ویزای تحصیلی متقاضیان باید بتوانند از دانشگاه‌ها و مراکز آموشی کشور موردنظر خود پذیرش گرفته و با تهیه مدارک لازم، برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست دهند. ما در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که ویزای تحصیلی چیست و مدارک و شرایط لازم برای اخذ این نوع ویزا را بیان نمودیم. همچنین متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی می‌توانند برای انجام صحیح و اصولی همه اقدامات و مراحل لازم برای اخذ ویزای تحصیلی از وکیل مهاجرت کمک بگیرند. البته وکیلی که برای اخذ ویزای تحصیلی انتخاب می‌شود باید مهارت و تخصص لازم را داشته باشد و با انجام اقدامات صحیح و به موقع از رد درخواست جلوگیری کند. وکلایی مهاجرت مجموعه حقوقی‌ معید، وکلایی باتجربه و متخصص هستند که بهترین عملکرد و اقدامات را برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه خواهند داد.

ارتباط با مجموعه حقوقی معید

شماره تماس :  021-91016668

آدرس ما : تهران سعادت اباد چهارراه سرو غربی خیابان ریاضی بخشایش خیابان زند وکیلی غربی پلاک 91 طبقه 4

 ویزای تحصیلی چیست؟

 

نظرات درباره مقاله ویزای تحصیلی

دیدگاه کاربران

دیدگاه کاربران

افزودن دیدگاه
bg

موضوعات مرتبط

موضوعات مرتبط

مزایا و معایب مهاجرت به فرانسه (آیا کشور خوبی برای مهاجرت است)

14 تیر 1402

وکیل مهاجرت به اروپا | مسلط به قوانین مهاجرتی اروپا (مشاوره آنلاین)

17 تیر 1402

ویزا چیست؟ | انواع ویزای مهاجرتی

02 اردیبهشت 1402

وکیل مهاجرت در تهران | "تعیین مدت زمان پروسه گرفتن ویزا"

25 اسفند 1401

شرایط مهاجرت تحصیلی

08 خرداد 1402

فرانسه برای زندگی بهتر است یا آلمان| مزایا و معایب 2 کشور

26 تیر 1402