contact
ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

img img

به دنبال مهاجرت توریستی به آلمان هستید؟!

مهاجرت توریستی
shape shape
img

مهاجرت تحصیلی به آلمان

به دلیل شرایط مطلوبی که کشور آلمان برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم نموده است، این کشور به مقصدی محبوب برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. اگر از همه افرادی که در زمینه مهاجرت تخصص دارند در مورد بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی سوال شود، قطعاً کشور آلمان یکی از پیشنهادهای همه آن‌ها خواهد بود.

کشور آلمان از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پیشرفته و کارآمدی تشکیل شده است که امکانات آموزشی مختلف و مفیدی را نیز برای دانشجویان فراهم نموده‌اند و به همین دلیل با تحصیل در این کشور می‌توان آینده شغلی خود را تضمین نمود.

از دیگر ویژگی‌های تحصیل در کشور آلمان عبارتنداز، سطح علمی بالای دانشگاه‌ها، راحتی پیدا کردن کار بعد از اتمام تحصیل، برخورداری از انواع بورسیه‌ها، کیفیت بالای آموزش، استفاده از بهترین روش‌های تدریس و بهترین اساتید و غیره. یکی دیگر از مزایای تحصیل در کشور آلمان امکان تحصیل رایگان در این کشور است و یا می‌توان با کمترین هزینه تحصیلات خود را به اتمام رساند. البته نکته‌ای که وجود دارد این است که قبل از مهاجرت تحصیلی به آلمان باید از شرایط، مدارک و الزامات آن اطلاعات کافی دریافت نمود و سپس اقدامات لازم را انجام داد.

 

 

ستون دوم ستون اول
ستون سوم ستون چهارم
ستون پنجم
ستون ششم
shape shape
img

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

افرادی که کشور آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، می‌توانند رشته مورد نظر خود را در مقطع مربوطه در این کشور ادامه دهند، اما باید از شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان برخوردار باشند. البته شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف آلمان با هم متفاوت است اما شرایطی عمومی برای همه مقاطع نیز وجود دارد که در ادامه بیان شده است.

 • داشتن مدرک زبان آلمانی معتبر مانندTestDaF با حداقل سطح B2 یا مدرک معتبر DSH
 • اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیلی در آلمان
 • اخذ نامه پذیرش در رشته مورد نظر از یک دانشگاه آلمانی
 • داشتن برنامه تحصیلی مشخص و در صورت امکان ارائه سابقه تحصیلی قوی و مدارک علمی مناسب و معتبر
 • داشتن حداقل سن 23 سال برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و حداقل سن 30 سال برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و سن 31 سال برای مقطع دکتری
shape shape
img

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان

یکی از مهمترین اقداماتی که برای مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان باید انجام داد، تهیه مدارک تعیین شده برای این نوع مهاجرت است. بعد از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر باید مدارکی جهت اخذ ویزا ارائه داده شود که این مدارک در ادامه معرفی شده‌اند.

 • تکمیل کردن فرم‌های درخواست ویزا
 • پاسپورت
 • ارائه نسخه اصلی تمامی مدارک تحصیلی و ریز نمرات و همچنین ترجمه آن‌ها
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • ارائه سند ازدواج در صورت تاهل
 • دو قطعه عکس پرسنلی با ابعاد 35 در 45 میلیمتر و پس‌زمینه طوسی
 • انگیزه نامه مناسب و قانع کننده
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • ارائه مدرک زبان آلمانی و انگلیسی
 • پرداخت مبلغ بررسی پرونده توسط سفارت
 • ارائه بیمه دانشجویی با حداقل 3 ماه اعتبار
shape shape
img

مراحل مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان باید مراحل و پروسه مختلفی را به صورت دقیق طی کنند تا بتوانند در این روش موفق شوند و همه مراحل را بدون مشکل سپری کنند. در ادامه مراحل مهاجرت تحصیلی به این کشور بیان شده است.

مرحله اول: اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آلمان

در دانشگاه‌های کشور آلمان رشته‌های مختلفی ارائه داده می‌شود که متقاضیان باید با توجه به علاقه خود رشته مورد نظر را در دانشگاه‌هایی که ارائه می‌شود بررسی کنند و از شرایط هر دانشگاه برای اخذ پذیرش دانشجویان بین‌المللی در آن رشته مطلع شوند. سپس باید مدارک لازم برای دانشگاه مربوطه ارسال شود تا به درخواست دانشجو رسیدگی شود. از جمله مدارکی که باید ارائه داده شود عبارتنداز، مدارک مقاطع پیشین که به زبان آلمانی ترجمه شده باشند، مدرک زبان، انگیزه نامه و غیره. برای اطلاع از شرایط هر دانشگاه می‌توان به سایت آن مراجعه نمود.

مرحله دوم: ارسال مدارک لازم به سفارت

بعد از گرفتن اپلای از دانشگاه مورد نظر، باید مدارک ترجمه شده‌ای را برای بررسی و تایید به سفارت آلمان ارسال نمود. نکته مهمی که وجود دارد این است که مدارک ترجمه شده باید مهر دادگستری و وزارت خارجه را داشته باشند. برخی از مهم‌ترین مدارک عبارتنداز، پاسپورت، نامه یا تاییدیه پذیرش از دانشگاه آلمانی، مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی، فرم درخواست ویزا، مدرک تمکن مالی و غیره.

مرحله سوم: دریافت وقت از سفارت آلمان

در این مرحله باید برای انجام امور مربوط به سفارت آلمان مدارک خود را به صورت دسته‌بندی شده برای ویزامتریک ارسال کرد تا بررسی و تایید شوند. گرفتن وقت ویزامتریک تا چند هفته طول خواهد کشید و در این مرحله باید 75 یورو به عنوان کارمزد پرداخت شود.

مرحله چهارم: اخذ ویزا و مسافرت به آلمان

بعد از انجام همه مراحل ذکر شده باید برای دریافت ویزا برای مهاجرت تحصیلی به آلمان‌ اقدام نمود و سپس به این کشور مسافرت کرد که برای انجام این کار باید بیمه درمانی مسافرتی و بلیط پرواز خود را آماده نمود.

مرحله پنجم: درخواست برای اجازه اقامت آلمان

در این مرحله مطابق با قوانین کشور آلمان باید برای اقامت بیشتر از 90 روز، درخواست اقامت نمود و 14 روز بعد از ورود به آلمان نسبت به اخذ اقامت تحصیلی اقدام کرد.

shape shape
img

تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در آلمان

امکان تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در آلمان وجود دارد و متقاضیان می‌توانند با توجه به شرایط و موقعیت خود در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه‌های کشور آلمان ادامه تحصیل دهند. البته شرایط تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در آلمان متفاوت است که ما در ادامه به معرفی هر کدام از این مقاطع و شرایط و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

• تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

افرادی که دارای مدرک و تحصیلات دیپلم هستند، می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس به کشور آلمان مهاجرت کنند. نکته‌ای که برای ادامه تحصیل در این مقطع وجود دارد این است که باید از زمان دریافت مدرک دیپلم تا زمان پذیرش از دانشگاه بیشتر از 4 یا 5 سال نگذشته باشد. همچنین باید مدرک اصل دیپلم و پیش دانشگاهی را به دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن دارید تحویل دهید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان باید به زبان آلمانی یا انگلیسی مسلط بود و مدرک معتبر ارائه داد. اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌هایی دارید که زبان تدریس آن‌ها آلمانی است، باید سطح زبان آلمانی B1 را داشته باشید و بعد از مهاجرت نیز سطح خود را ارتقا دهید. در صورت تمایل به تحصیل در دانشگاه‌هایی که زبان تدریس آن‌ها انگلیسی است نیز باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 را اخذ نمود.

هزینه تحصیل مقطع کارشناسی در آلمان ناچیز است اما با این حال باید نامه و تمکن مالی ارائه دهید و اثبات کنید که از پس هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور بر خواهید آمد، البته امکان 40 ساعت کار در هفته نیز برای دانشجویان مقطع کارشناسی وجود دارد. برخی از مدارکی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان به آن نیازها خواهید داشت عبارتنداز، انگیزه نامه، گذرنامه، مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی، تاییدیه بانکی، اصل و ترجمه همه مدارک تحصیلی از جمله دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات.

• تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

افرادی که دارای مدرک کارشناسی هستند نیز می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان اقدام کنند. البته این که مدرک کارشناسی را از کدام دانشگاه ایران دریافت کرده باشید اهمیت دارد زیرا مدارک اخذ شده از دانشگاه ‌های پیام نور و علمی کاربردی کمتر مورد قبول قرار می‌گیرند. برای تحصیل در این مقطع در آلمان نباید گپ تحصیلی بیشتر از 4 یا 5 سال باشد. طول دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان با توجه به رشته تحصیلی و ترم‌های دانشگاه مورد نظر متفاوت است اما به صورت کلی بین 1 تا 2 سال طول خواهد کشید. البته متقاضیانی که مدرک لیسانس خود را از دانشگاهی آلمان دریافت نکرده‌ باشند، باید ابتدا مدرک خود را توسط دفتر بین‌المللی آلمان تایید کنند. از جمله مدارک لازم برای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان عبارتنداز، پاسپورت، انگیزه نامه، مدرک زبان، اصل و ترجمه مدارک تحصیلی مورد نیاز از جمله دیپلم و پیش دانشگاهی و لیسانس به همراه نمرات آن‌ها.

• تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

مقطع دیگری که امکان ادامه تحصیل در آن در کشور آلمان وجود دارد، مقطع دکتری است. برای تحصیل در این مقطع باید متقاضی رزومه قوی داشته باشد و یک استاد راهنما برای خود انتخاب کند. متقاضی باید چند جلسه با استاد راهنمای خود مصاحبه داشته باشد و بعد از بررسی رزومه، در صورتی که استاد راهنما فرد را تایید کند، می‌تواند در این مقطع ادامه تحصیل دهد. ازجمله مواردی که رزومه یک متقاضی تحصیل در مقطع دکتری را قوی می‌کند عبارتنداز، برخورداری از سابقه کار تحقیقاتی و پژوهشی، بالا بودن معدل مقاطع پیشین، داشتن مقاله ISI، توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه قوی و غیره. تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان 4 سال به طول خواهد انجامید.

shape shape
img

روش‌های مهاجرت تحصیلی به آلمان

برای مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان دو روش مهاجرت از طریق کالج و مهاجرت از طریق دوره زبان وجود دارد که این دو روش شرایط و ویژگی‌های متفاوتی دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

1. مهاجرت تحصیلی به آلمان از طریق کالج

یکی از روش‌های مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان، مهاجرت از طریق شرکت در دوره‌های است که در کالج‌های آلمان برگزار می‌شود. دوره‌های آموزشی کالج‌ها نسبت به دانشگاه کوتاه‌تر است و همچنین تنوع رشته‌های آموزشی آنها بالاتر است. یکی از شرایط شرکت در این دوره‌ها سن کمتر از 23 سال است. دانشجویانی که به این روش مهاجرت می‌کنند می‌توانند در حین تحصیل کار کنند.

2. مهاجرت تحصیلی به آلمان از طریق دوره زبان

روش دیگری که برای مهاجرت به آلمان وجود دارد، شرکت در دوره زبان است. در این روش متقاضی انتخاب می‌کند که برای گذراندن یک دوره آموزشی زبان به کشور آلمان مهاجرت می‌کند. اما این روش برای مهاجرت به کشور آلمان توصیه نمی‌شود، زیرا احتمال رد درخواست وجود خواهد داشت. همچنین این ذهنیت برای افسر ویزا به وجود خواهد آمد که متقاضی قصد پناهندگی را دارد و هدف اصلی تحصیل نیست و این امر سبب رد درخواست می‌شود.

shape shape
img

هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان

یکی از دغدغه‌های مهم متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان، هزینه مهاجرت به این کشور است. اما خوشبختانه کشور آلمان یکی از کشورهایی است که هزینه‌های تحصیلی آن کم و یا رایگان است. در صورت که شخصی به زبان آلمانی تسلط داشته باشد و بتواند از یکی از دانشگاه‌های دولتی آلمان پذیرش بگیرد، می‌تواند به صورت رایگان در همه مقاطع تحصیل ادامه تحصیل دهد و یا هزینه بسیار ناچیزی را پرداخت کند. البته علاوه بر هزینه‌های تحصیلی باید هزینه‌های زندگی در این کشور نیز در نظر گرفته شود. همچنین در صورتی که شخصی به زبان آلمانی تسلط نداشته باشد و قصد ادامه تحصیل در در دانشگاه‌های خصوصی این کشور به زبان انگلیسی را داشته باشد، باید سالانه حدود 20 هزار یورو پرداخت کند. برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان نیز باید حدودا 75 یورو پرداخت شود.

هزینه‌های زندگی در آلمان نیز با توجه به شرایط و سبک زندگی هر فرد متغیر و متفاوت است. به صورت میانگین هزینه زندگی یک فرد در آلمان بین 700 تا 1000 یورو است. در ادامه نیز برخی از هزینه‌های زندگی در این کشور بیان شده است تا درک بهتری از میزان مخارج داشته باشید.

 • یک بطری آب معدنی نیم لیتری: 1.91 یورو
 • یک بطری شیر یک لیتری: 0.71 یورو
 • یک کیلو سیب زمینی: 0.98 یورو
 • یک کیلو پیاز: 1.12 یورو
 • 12 عدد تخم‌ مرغ: 1.85 یورو
 • یک وعده غذا در رستوران: 10 یورو
 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 650 یورو
 • بلیط تک نفره وسایل حمل و نقل عمومی: 2.70 یورو
shape shape
img

معرفی بهترین دانشگاه‌های کشور آلمان برای مهاجرت

یکی از دلایل مهم و مورد توجه انتخاب کشور آلمان برای ادامه تحصیل، دانشگاه‌های معتبر این کشور است که رتبه‌های مناسب را در بین دانشگاه‌های جهان کسب نموده‌اند. کیفیت آموزشی این دانشگاه‌ها بالا است و با فراهم نمودن شرایط مناسب برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی، طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. با تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور آلمان می‌توان مدرک معتبری نیز اخذ نمود و موقعیت‌های شغلی مناسبی را به دست آورد. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه‌های آلمان که دارای رتبه‌های برتر در بین دانشگاه‌های جهان هستند معرفی شده‌اند.

 • دانشگاه فنی مونیخ با رتبه 64 جهانی
 • دانشگاه لودویگ ماکسیملسان مونیخ با رتبه 66 جهانی
 • دانشگاه روبرت کارلز هایدلبرگ با رتبه 68 جهانی
 • دانشگاه فنی KIT با رتبه 107 جهانی
 • دانشگاه هامبولت برلین با رتبه 120 جهانی
 • دانشگاه آزاد برلین با رتبه 123 جهانی
 • دانشگاه فنی آخن با رتبه 146 جهانی
 • دانشگاه فرایبورگ با رتبه 163 جهانی
 • دانشگاه ایبرهارد کارل با رتبه 173 جهانی
 • دانشگاه فنی برلین با رتبه 178 جهانی
 • دانشگاه صنعتی درهزن با رتبه 210 جهانی
 • دانشگاه هامبورگ با رتبه 232 جهانیش
shape shape
img

اخذ اقامت دائم آلمان با مهاجرت تحصیلی به این کشور

بسیاری از افرادی که در کشور آلمان ادامه تحصیل می‌دهند، قصد ادامه زندگی و اخذ اقامت دائم این کشور را دارند. همچنین مهاجرت تحصیلی یکی از محبوب‌ترین روش‌های اخذ اقامت دائم آلمان است، اما برای اخذ اقامت دائم این کشور باید شرایطی فراهم باشد. فارغ التحصیلان بعد از طی کردن مقطع تحصیلی خود در آلمان می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند و کارت آبی یا بلوکارت را دریافت کنند. بعد از دریافت این کارت در صورتی که شرایط دیگری فراهم باشد، می‌توان برای اخذ اقامت دائم یا تابعیت آلمان اقدام نمود. از جمله شرایط اخذ اقامت دائم این کشور عبارتنداز،

 • حضور به مدت 5 سال به صورت دائم و پیوسته یا ناپیوسته در آلمان برای اخذ اقامت دائم و حضور به مدت 8 سال برای اخذ پاسپورت و تابعیت آلمان
 • عدم داشتن سابقه کیفری
 • داشتن حداقل سطح B1 زبان آلمانی
 • اثبات توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی در آلمان پایبندی به قانون اساسی آلمان
shape shape
img

بورسیه ‌های تحصیلی آلمان

کشور آلمان بورسیه‌های تحصیلی مختلفی نیز برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است اما تنها افرادی که دارای استعدادهای خاص هستند می‌توانند از این بورسیه‌ها بهره‌مند شوند. برنامه‌های بورسیه تحصیلی مختلفی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است که از جمله می‌توان به بورسیه‌هایی که از طریق موسسات آموزشی آلمان و سازمان DAAD به دانشجویان اعطا می‌شود اشاره نمود. به صورت کلی هر چه رزومه دانشجو قوی‌تر باشد و استعدادهای بیشتری داشته باشد، شانس اخذ بورسیه نیز بیشتر خواهد بود. نکته دیگری که وجود دارد این است که گرفتن بورسیه برای مقطع دکتری در آلمان راحت‌تر از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. در ادامه نیز برخی از انواع بورسیه‌های تحصیلی آلمان معرفی شده‌اند.

 • بورسیه Mailcheck مقطع کارشناسی، ماهانه 1500 دلار
 • بورسیه trendhim talent مقطع کارشناسی، ماهانه 2000 یورو
 • بورسیه بنیاد فردریش ایبرت مقطع کارشناسی ارشد، ماهانه 1000 یورو
 • بورسیه بنیاد علمی علوم آلمانی برای مقطع دکترای، ماهانه 1250 یورو
 • بورسیه stipendiumplus مقطع دکتری، ماهانه 1350 یورو
shape shape
img

مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان

افرادی که کشور آلمان را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند از مزایای زیادی بهره‌مند خواهند شد زیرا کشور آلمان یکی از بهترین و مناسب‌ترین کشورها است که شرایط مناسبی را برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم نموده است. در ادامه نیز مزایای مهاجرت به کشور آلمان از طریق تحصیل بیان شده است.

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط نیستند
 • کیفیت بالای آموزش دانشگاه‌های آلمان و استفاده از بهترین اساتید و روش‌های آموزشی
 • امکان اخذ اقامت دائم آلمان بعد از فارغ التحصیلی
 • هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی در کشور آلمان
 • امکان تحصیل رایگان دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی آلمان
 • امکان کار حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است
 • پایین بودن شهریه‌ دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه‌های برخی دیگر از کشورها
 • امکان همراهی خانواده دانشجو و مهاجرت آن‌ها به آلمان
 • امکان تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف برای دانشجویان بین‌المللی
 • تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور آلمان
دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

مریم

سلام ممنونم بابت تمامی مطالب مفید و ارزشمندی که در سایت شما قرار دارد.

avatar

مدیریت

سلام ممنون

یونس صمدی

زبان تحصیل در آلمان فقط آلمانیه یا انگلیسی هم هست؟

avatar

مدیریت

در کشور آلمان می‌توان هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی ادامه تحصیل داد.

فرهادی

چه مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان داره؟

avatar

مدیریت

مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان عبارتنداز، کیفیت آموزشی بالا، امکان تحصیل به زبان آلمانی و انگلیسی، هزینه‌های تحصیلی و زندگی کم، تنوع رشته‌ها، امکان کار حین تحصیل، امکان اخذ اقامت دائم آلمان و غیره.

ناصر شهبازی

بهترین زمان برای درخواست ویزای توریستی آلمان چه زمانیست؟

avatar

مدیریت

اولین زمانی که می‌توان برای اخذ ویزا درخواست داد 6 ماه قبل از سفر و آخرین فرصت نیز دو هفته قبل از تاریخ سفر است. اما بهترین زمان برای درخواست ویزای توریستی کشور آلمان حدود یک ماه قبل از تاریخی است که قصد سفر به این کشور را دارید. بعد از درخواست ویزا رسیدگی به آن حداکثر 15 روز طول خواهد کشید اما اگر درخواست نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد نیز ممکن است که بررسی آن یک ماه طول بکشد.

صابر

سلام من از طریق دوره زبان میخوام به آلمان مهاجرت کنم بنظر شما روش خوبیست؟

avatar

مدیریت

خیر، این روش مهاجرتی توصیه نمی‌شود زیرا برای افسر ویزا این ذهنیت به وجود خواهد آمد که متقاضی قصد پناهندگی را دارد درخواست آن رد خواهد شد.

ارسال دیدگاه