contact
ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

img img

به دنبال مهاجرت توریستی به روسیه هستید؟!

مهاجرت توریستی
shape shape
img

مهاجرت تحصیلی به روسیه

کشور روسیه یکی از کشورهای پرمتقاضی برای مهاجرت تحصیلی است و سالانه ایرانیان زیادی برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. در کشور روسیه دانشگاه‌های زیادی وجود دارد که 95 دانشگاه این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران است و 8 دانشگاه این کشور نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. همچنین به دلیل کیفیت بالایی که سیستم آموزشی این کشور دارد، بسیاری از دانشگاه‌ها رتبه‌های برتر جهانی را اخذ نموده‌اند. بنابراین با تحصیل در دانشگاه‌های روسیه می‌توان مدرک معتبر اخذ نمود و با کسب تخصص لازم در رشته موردنظر خود، آینده شغلی خود را تضمین نمود. تحصیل در دانشگاه‌های روسیه به زبان روسی و انگلیسی امکان‌پذیر است. برای مهاجرت تحصیلی به روسیه باید ابتدا اطلاعات کامل اخذ نمود و سپس اقدامات لازم را انجام داد.

shape shape
img

شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند باید از شرایطی برخوردار باشند تا بتوانند موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور شوند. از جمله شرایطی که برای مهاجرت تحصیلی به روسیه وجود دارد، تسلط به زبان انگلیسی یا روسی است. البته امکان شرکت در دوره‌هایی که زبان انگلیسی و زبان روسی را آموزش می‌دهند نیز وجود دارد.

همچنین متقاضیان باید از تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در روسیه برخوردار باشند. تمکن مالی لازم برای پرداخت هزنیه های تحصیل در این کشور باتوجه به مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه موردنظر متفاوت است.

shape shape
img

دلایل انتخاب روسیه برای تحصیل

قبل از پرداخت به هر موضوعی بهتر است که ابتدا این مسئله روشن شود که چرا در بین کشورهای مختلف باید روسیه را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب نمود و این کشور از چه امکانات و قابلیت‌هایی برخوردار است.

دلایل مختلفی وجود دارد که روسیه به یکی از مقاصد پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است که مهم‌ترین این دلایل در ادامه بیان شده است.

 

 • برخورداری از سیستم آموزشی باکیفیت
 • وجود بورسیه‌های مختلف برای دانشجویان بین‌المللی
 • وجود دانشگاه‌های برتر در روسیه
 • بالا بودن اعتبار مدارک ارائه شده از سوی دانشگاه‌های این کشور
 • هزینه پایین تحصیل نسبت به بسیاری دیگر از کشورها
 • تنوع رشته‌های تحصیلی
 • امکان کار حین تحصیل
 • استفاده از بهترین اساتید برای تدریس
shape shape
img

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به روسیه

هنگامی می‌توان موفق به مهاجرت تحصیلی به روسیه شد که شرایط شما به واسطه مدارکی که ارائه می‌دهید، بررسی شود و با درخواست موافقت گردد. بنابراین بسیار اهمیت دارد که مدارکی را که برای مهاجرت تحصیلی به روسیه ارائه می‌دهید، کامل و معتبر باشند. همچنین مدارک باید به صورت ترجمه شده ارائه داده شوند. مهم‌ترین مدارک برای مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه عبارتند از،

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدارک و ریز نمرات تحصیلی مقاطع پیشین
 • پاسپورت معتبر و ویزای دانشجویی
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی یا روسی
 • عکس استاندارد
 • گواهی سلامت
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در روسیه
shape shape
img

مهاجرت تحصیلی در مقاطع مختلف به روسیه

افرادی که روسیه را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کرده‌اند می‌توانند در مقاطع تحصیلی مختلف در این کشور ادامه تحصیل دهند. اما قبل از مهاجرت به این کشور بهتر است که اطلاعات کامل درمورد مقطع تحصیلی موردنظر خود اخذ شود. ما در ادامه به شرایط تحصیلی مقاطع مختلف در روسیه می‌پردازیم.

 

• تحصیل در مدارس روسیه

در کشور روسیه‌ مدارس زیادی وجود دارد از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند. برخی از مدارس روسیه به زبان روسی هستند و برخی دیگر نیز هم دوزبانه و هم به زبان انگلیسی و هم زبان روسی هستند‌. شرایط لازم برای تحصیل در مدارس روسیه باتوجه مدرسه موردنظر متفاوت است و همچنین شهریه مدارس نیز متغیر است. به صورت کلی هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی روسیه بین 6000 تا 36 هزار دلار است.

 

• تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه

مقطع کارشناسی در روسیه 4 سال طول خواهد کشید و تنوع رشته‌ها در این مقطع بالا است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه متقاضیان باید دوره‌ای به نام دوره پادفک را برای تقویت زبان روسی یا انگلیسی و کسب آمادگی لازم جهت تحصیل در مقطع کارشناسی سپری کنند. به صورت کلی باتوجه به زبان تحصیلی موردنظر در دوره پادفک هم می‌توان زبان انگلیسی یاد گرفت و هم زبان روسی. در این مقطع دانشجویان امکان کار حین تحصیل را خواهند داشت. میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه، 3000 تا 8000 دلار است.

 

• تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

طول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه 2 سال است و تسلط به زبان انگلیسی و روسی برای تحصیل در این مقطع ضروری است. در مقطع کارشناسی نیز می‌توان بدون اخذ مجوز در روسیه مشغول به کار شد. شهریه دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف در این مقطع متفاوت است که میانگین این هزینه بین 2440 تا 8050 دلار است.

 

• تحصیل در مقطع دکتری در روسیه

طول دوره دکترا در روسیه بین 3 الی 4 سال است و دانشجویان متقاضی تحصیل در این مقطع باید مقالات ISI، مدرک زبان معتبر و رزومه تحصیلی ارائه دهند

علاوه بر امکان کار حین تحصیل امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی در این مقطع وجود دارد. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در روسیه بین 2850 تا 5900 دلار است.

shape shape
img

بهترین دانشگاه‌های روسیه برای ادامه تحصیل

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارید بهتر است که با دانشگاه‌های برتر این کشور آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. در روسیه دانشگاه‌های زیادی وجود دارد که به دلیل کیفیت آموزشی بالا، برخی از این دانشگاه‌ها دارای رتبه‌های برتر در رده‌بندی QS هستند.‌ در ادامه نام 11 دانشگاه روسیه که جزو 500 دانشگاه برتر جهان هستند، بیان شده‌ است.

 • دانشگاه لومونوسوف مسکو با رتبه 87 جهانی
 • دانشگاه پلی تکنیک بومن مسکو با رتبه 319 جهانی
 • دانشگاه نوسیبیرسک با رتبه 421 جهانی
 • دانشگاه ایالات تومسک با رتبه 418 جهانی
 • دانشگاه فیزیک و تکنولوژی با رتبه 419 جهانی
 • دانشگاه سن‌پترزبورگ با رتبه 315 جهانی
 • دانشگاه رودن با رتبه 342 جهانی
 • دانشگاه تحقیقات ملی هسته‌ای با رتبه 308 جهانی
 • دانشگاه فدرال کازان با رتبه 396 جهانی
shape shape
img

شرایط کار حین تحصیل در روسیه

با اخذ ویزای دانشجویی روسیه و مهاجرت تحصیلی به این کشور، می‌توان در طول اقامت و برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور مشغول به کار شد. اما دانشجویان باید برای کاره پاره وقت در روسیه از سرویس مهاجرت فدرال (FMS)، مجوز کار اخذ کنند. شرایط اخذ این مجوز نیز این است که متقاضی حداقل 18 سال سن داشته باشد و در یکی از دانشگاه‌های معتبر به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل باشد. اعتبار مجوز کار پاره وقت در روسیه برای دانشجویان 1 سال است و 10 روز طول خواهد کشید تا به درخواست شما رسیدگی شود. البته افرادی که قصد کار پاره وقت در دانشگاه یا مرکز آموزشی را دارند که در آن مشغول به کار هستند، به اخذ مجوز نیازی نخواهند داشت. نکته‌ای که وجود دارد این است که برای کار در روسیه باید از دانش زبانی خوبی برخوردار بوده و بتوانید با مردم این کشور که زبان آن‌ها روسی است، ارتباط برقرار کنید‌.

shape shape
img

هزینه مهاجرت تحصیلی به روسیه

باوجود اینکه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه، دغدغه هزینه‌های تحصیل در این کشور را دارند، اما باید بگوییم که هزینه‌های تحصیل در این کشور، نسبت به هزینه تحصیل در بسیاری دیگر از کشورهای اروپای شرقی کمتر است و همچنین امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی نیز وجود دارد. اما به صورت کلی هزینه تحصیل در روسیه باتوجه به عوامل مختلفی مانند رشته تحصیلی، مقطع موردنظر، دانشگاه و مرکز آموزشی که انتخاب می‌شود متفاوت است. برای مثال هزینه تحصیل در رشته‌های گروه علوم انسانی کمتر بوده و سالانه حدود 1750 دلار است همچنین رشته‌های علوم پزشکی و مهندسی بیشترین هزینه را دارند که سالانه حدود 12570 است. در ادامه برخی از هزینه‌های تحصیل در روسیه باتوجه به مقاطع مختلف بیان شده است.

 • میانگین شهریه دوره‌های تمام وقت مقطع کارشناسی در روسیه بین 3430 تا 3715 دلار است.
 • میانگین شهریه دوره کارشناسی ارشد در روسیه نیز سالانه 3715 تا 4000 دلار است که ارزان‌ترین رشته‌ها در این مقطع، 2100 دلار و گران‌ترین رشته نیز 6570 دلار هزینه دارد.
 • میانگین شهریه دوره‌های تمام وقت تحصیلات تکمیلی سالانه بین 4000 تا 4285 دلار است. حداقل هزینه این مقطع 1113 دلار است و حداکثر هزینه شهریه نیز 5900 دلار است.
 • میانگیت هزینه گذراندن دوره پادفک برای نقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معادل 2285 دلار است.
 • هزینه زندگی دانشجویان بین‌المللی در روسیه نیز ماهانه 300 تا 600 یورو خواهد بود.
دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

مینا میری

سلام هزینه تحصیل در روسیه چقدره؟

avatar

مدیریت

هزینه تحصیل در روسیه باتوجه به مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه موردنظر متفاوت اما به صورت کلی هزینه تحصیل در سلام،مقطع کارشناسی در روسیه، 3000 تا 8000 دلار، مقطع کارشناسی ارشد بین 2440 تا 8050 دلار و مقطع دکتری در روسیه بین 2850 تا 5900 دلار است.

شهریار

سلام وقت شما بخیر ویزای توریستی عادی و فوری روسیه چه تفاوتی باهم دارن؟

avatar

مدیریت

سلام ممنونم تفاوت ویزای توریستی عادی و فوری این است که ویزای فوری در مدت کوتاه‌تری و بین 2 تا 5 روز طول می‌کشد اما امکان صدور ویزای توریستی عادی تا 30 روز نیز وجود دارد. همچنین هزینه اخذ ویزای توریستی عادی روسیه، کمتر از هزینه اخذ ویزای فوری است.

نیلوفر کمری

برای اخذ ویزای توریستی روسیه باید دعوتنامه داشت؟

avatar

مدیریت

بله، یکی از شرایط اخذ ویزای توریستی روسیه، اخذ دعوتنامه از آژانس مسافرتی روسی یا ایرانی معتبر است.

سمیرا

سلام میشه بیشتر از شرایط کار حین تحصیل در روسیه مطلب بنویسن؟

avatar

مدیریت

سلام بله حتما در آپدیت محتوا بیشتر مطالب روی سایت گذاشته می شود و اما دانشجویان بین‌المللی که در روسیه ادامه تحصیل می‌دهند و قصد کار حین تحصیل را دارند باید 18 سال سن داشته باشند، از سرویس مهاجرت فدرال مجوز کار اخذ کنند و در یکی از دانشگاه‌های معتبر روسیه به صورت تمام وقت مشغول تحصیل باشند.

کیان سنجابی

سلام برای مهاجرت تحصیلی به روسیه باید به چه زبانی مسلط بود؟

avatar

مدیریت

سلام زبان تحصیل در روسیه باتوجه به دانشگاهی که انتخاب می‌شود متفاوت است اما هم می‌توان به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی در این کشور ادامه تحصیل داد.

حسین

سلام و خسته نباشیدببخشید تمکن مالی لازم برای مهاجرت توریستی به روسیه چقدره؟

avatar

مدیریت

سلام به منظور مهاجرت توریستی به کشور روسیه، نیازی به ارائه مدارک اثبات تمکن مالی و گردش حساب بانکی وجود نخواهد بود.

ارسال دیدگاه