contact

ویزا چیست؟ | انواع ویزای مهاجرتی

دپارتمان مهاجرتی

سوالات مطرح شده
1
ویزا چیست؟ + انواع ویزا

 

ویزا چیست؟

امروزه مهاجرت به دلایل متفاوت تصمیم بسیاری از افراد است. زمانی که امری بین مردم طرفدار زیادی پیدا می کند؛ متاسفانه عده ای به فکر فریب مردم و سودجویی خواهند افتاد. این افراد با فریب و دادن امید واهی مبالغ کلانی از مردم اخذ می کنند و بعد از مدتی ناپدید می شوند.

در این بین جهت جلوگیری از متضرر شدن مادی و معنوی افرادی که تصمیم جدی برای مهاجرت دارند، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی با متخصصین این امر مشورت کنند و بعد اقدامات لازم را انجام دهند. گروه وکلاء معید در راستای آگاهی بخشی به شما عزیزانی که قصد مهاجرت دارید ، تصمیم دارد به مباحث و نکاتی که ممکن است برای شما سوال باشد بپردازد تا با آگاهی بیشتر و بهتری بتوانید تصمیم گیری نمائید. به همین دلیل امروز قصد داریم در گفت وگو با وکیل مهاجرت در تهران توضیحاتی را راجع به ویزا و انواع ویزا برای شما بیان کنیم.

برای درک بهتر قبل از توضیح راجع به ویزا، توضیحاتی پیرامون پاسپورت خدمت شما ارائه می دهیم.

پاسپورت (گذرنامه) چیست؟

کشور ما دارای مرزهای مشخص آبی، خاکی و هوایی می باشد. مردم برای خروج از این مرزها و در واقع خروج از کشور نیاز به اجازه دارند. این اجازه در قالب پاسپورت به مردم داده خواهد شد. حال پاسپورت هر کشوری در سطح بین اللمل دارای اعتبار متفاوتی خواهد بود؛ هرچه اعتبار پاسپورت آن کشور بالاتر باشد، برای سفر به کشورهای دیگر به راحتی می توان اقدام نمود و نیاز به طی مراحل مختلف، صرف هزینه و مجوز نخواهد بود. اما اگر پاسپورت آن کشور دارای اعتبار بالایی نباشد برای سفر به کشورهای دیگر باید مدارکی ارائه شود تا بتوان مجوز ورود به کشور یا کشورهای مورد نظر را دریافت کرد.

 

تفاوت پاسپورت و ویزا در چیست؟

 پاسپورت مجوزی است برای خروج از کشور که همیشه نیاز است و ویزا مجوزی است برای کشوری که می خواهیم به آن جا مهاجرت کنیم.

 

ایرانیان به کدام کشورها می توانند بدون دریافت ویزا مهاجرت نمایند؟

ایرانیان در آسیا به کشورهایی مثل ارمنستان، ترکیه، گرجستان و عراق. در حوزه کارائیب، دومینیکا و هائیتی و در قاره آمریکا ونزوئلا و در مجموع به ۴۲ کشور می توانند بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی سفر کنند. ویزای مهاجرت به این کشور ها بعد از ورود ،در فرودگاه یا ترمینال صادر می‌شود

اما خیلی از این کشور ها اروپایی نیستند و این در حالی است که اکثر ایرانیان تمایل دارند به کشورهای اروپایی علی الخصوص در  حوزه شینگن سفر کنند .

 

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن مجوزی است که می توانید به 26 کشور اروپایی سفر کنید. حالا چرا شینگن؟ در سال ۱۹۸۵ پنج کشور اروپایی در شهر شینگن که در کشور لوکزامبورگ قرار دارد، تصمیم گرفتند مرزهای بین خودشان را بردارند. با گذشت زمان، کشورهای دیگری از اروپا عضو این معاهده شدند و تا امروز ۲۶ کشور قاره‌ی اروپا به معاهده‌ شینگن پیوسته‌اند.

کشورهای عضو شینگن عبارتند از:

اتریش ، بلژیک ، چک ، استونی ، فنلاند ، دانمارک ، یونان ، مجارستان ، آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، ایسلند ، لتونی ، اسپانیا ، پرتغال ،اسلواکی ، لهستان ، اسلونی ، مالت ، نروژ ، هلند ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، لیختن اشتاین ، سوئد ، سوئیس

وکیل مهاجرت در تهران در این باره گفت ، ویزای شینگن انواع مختلفی دارد که در این جا به توضیح آن میپردازیم.

 

انواع ویزای شینگن 

 • ویزای یک بار ورود (single entry)

با این ویزا شما می‌توانید فقط یک بار و به مدت معینی به یکی از کشورهای عضو شینگن سفر کنید و به آن کشور وارد شوید و باید بعد از مدت زمان مشخص از آن کشور خارج شوید.

 

 • ویزای دو بار ورود (double entry)

با اخذ ویزای دابل شما می‌توانید در مدت زمانی مشخص دو بار به محدوده‌ی شینگن وارد شوید و بعد از زمان مشخص ویزا منقضی می‌شود.

 

 • ویزای چند بار ورود (multiple entry)

با این نوع از ویزای شینگن، شما دیگر محدودیت ورود و خروج ندارید و می‌توانید هر چند بار به کشورهای شینگن وارد، یا از آن‌ها خارج شوید. اما محدودیت زمانی همچنان وجود دارد. این ویزا سه ماه اعتبار دارد و در این مدت می‌توانید به دلخواه خود به مدت ۳۰ روز متوالی یا غیر متوالی در محدوده‌ شینگن اقامت داشته باشید.

وکیل مهاجرت در تهران اشاره داشت ، ویزا انواع دیگری هم دارد که به توضیح آن میپردازیم.

 

انواع ویزا

 • ویزای توریستی

همان طور که از نام این ویزا هویدا است این ویزا مخصوص سفر به قصد تفریح و گردشگری می باشد.

 

 • ویزای تجاری

ویژه اشخاصی است که به واسطه شغل شان باید در تعاملات تجاری در سفر باشند.

 

 • ویزای ترانزیت

زمانی که پرواز شما به صورت غیر مستقیم به مقصد مورد نظر است و یا به عبارت دیگر زمانی که پرواز طولانی است و مجبور هستید در چند فرودگاه توقف داشته باشید؛ در این صورت آن کشور ویزای ترانزیت برای شما صادر می کند.

 

 • ویزای فرودگاهی

به ویزایی گفته می شود که به محض ورود مسافر به فرودگاه و برای اقامت چند روزه او صادر می شود.

 

 • ویزای تحصیلی

ویزای دانشجویی یا تحصیلی، ویزایی است که برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور صادر می‌شود که بین جوانان طرفدار بسیاری دارد. چرا که می توان علاوه بر اقامت چند ساله در کشور مورد نظر مدرک تحصیلی نیز از دانشگاهی که پذیرش آن جا را دارند ، اخذ کنند.

 • ویزای کار

شخصی که مهارتی دارد و یا حرفه ای بلد است و قصد دارد در کشور مقصد کار کند. این نوع ویزا شرایط خاصی دارد ازجمله سابق کار خوب در رزومه.

 • ویزای مهاجرت

اگر قد دارید در کشور مورد نظرتان اقامت دائم داشته باشید باید این نوع ویزا را انتخاب کنید و مدارک خود را جهت انجام امور آماده کنید.

 • ویزای ورزشی و هنری

برای وزشکاران و هنرمندان در رقابت ها، کنسرت‌ها، نمایش‌ها و رویدادهای صادر می‌شود.

 • ویزای درمان

ویزای پزشکی یا درمان برای افرادی صادر می شود که باید دوره تشخیص یا درمان را در کشور مورد نظر سپری نمایند.

 • ویزای زیارت

این نوع ویزا برای کسانی صادر می‌شود که قصد دارند از اماکن زیارتی و مذهبی بازدید نمایند، این نوع ویزا، معمولا به سرعت و هزینه کم صادر می‌شود.

ویزا وانواع ویزا چیست

 

نظرات درباره مقاله ویزا و انواع ویزا چیست؟

دیدگاه کاربران

دیدگاه کاربران

افزودن دیدگاه
bg

موضوعات مرتبط

موضوعات مرتبط

وکیل مهاجرت به اروپا | مسلط به قوانین مهاجرتی اروپا (مشاوره آنلاین)

17 تیر 1402

فرانسه برای زندگی بهتر است یا آلمان| مزایا و معایب 2 کشور

26 تیر 1402

شرایط مهاجرت تحصیلی

08 خرداد 1402

وکیل مهاجرت در تهران | "تعیین مدت زمان پروسه گرفتن ویزا"

25 اسفند 1401

مزایا و معایب مهاجرت به فرانسه (آیا کشور خوبی برای مهاجرت است)

14 تیر 1402

وکیل مهاجرت در شمال تهران | "تعیین مدت زمان پروسه گرفتن ویزا"

14 مرداد 1402