contact

شکایت از سایت اینترنتی | 3روش شکایت سریع و قابل پیگیری

دپارتمان کیفری - دسته بندی: حقوق کیفری جرائم علیه اموال

سوالات مطرح شده
1
شکایت از سایت اینترنتی

شکایت از سایت اینترنتی

 سرقت اینترنتی یکی از جرایم علیه اموال محسوب شده و از مصادیق جرم  سرقت بوده که در بستر فضای مجازی تحقق یافته وافراد زیادی را درگیر کرده است و علت آن است که  امروزه بیشتر افراد ترجیح می دهند خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام بدهند بدین خاطر  آمار این جرم رو به افزایش است

چنانچه شما هم درگیر سرقت اینترنتی شده اید و نیاز به خدمات حقوقی در این حوزه دارید می توانید با وکیل متخصص در این حوزه کسب مشاوره نمایید و یا وکالت پرونده خود را به جناب آقای حمید سرخیلی بسپارید.

جهت ارتباط با ایشان می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت اعلام گردیده در تماس باشید.

 

شکایت از سایت اینترنتی

با توجه به رشد روزافزون ارتباطات مجازی و ایجاد بستر مناسب برای کسب و کارهای مختلف، حجم قابل توجهی از مبادلات تجاری که جایگاه مهمی در اقتصاد کشور دارد در بستر اینترنت واقع می شود . از سوی دیگر قانون شکنی ها موجب شکل گیری مشکلاتی در این فضا شده است. با رشد فضای مجازی و اقبال عمومی بیشتری که از سوی جامعه به کسب و کارهای اینترنتی می ­شود، این قانون شکنی ها و کلاهبرداری ها، مشکلات امنیت اطلاعات اشخاص و امثال آن را در فضای مجازی بیشتر کرده است.

 حتما شما هم تاکنون بسیاری از کارهای شخصی خود را از طریق سایت‌های اینترنتی انجام داده‌اید؛ به عنوان مثال پرداخت قبوض، سفارش آنلاین غذا، ثبت ‌نام در یک کلاس آنلاین و مهم‌ تر از همه خریدهای اینترنتی.

در این بین برای بسیاری از اشخاص پیش آمده که هنگام استفاده از یک سایت اینترنتی با مشکلات زیادی روبرو شوند . مثلا ممکن است شما کالایی را از یک فروشگاه اینترنتی خریداری کنید ، اما کالا برای شما فرستاده نمی‌شود یا فروشنده پاسخ شما را نمی‌دهد. در چنین مواردی به‌نظر می‌رسد که تنها راه باقی مانده  شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی می باشد.

در این مقاله به این می پردازیم که برای شکایت از سایت اینترنتی از کجا شروع کنید و بسته به مشکل پیش آمده چه روشی را برای شکایت انتخاب کنید. در ادامه هر کدام از روش‌های شکایت از فروشگاه اینترنتی را توضیح می‌دهیم.

شکایت از فروشگاه اینترنتی از سه طریق امکان پذیر می باشد:

 

3روش شکایت از فروشگاه اینترنتی

1.شکایت از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی

2.شکایت از طریق پلیس فتا 

3.شکایت از طریق مرجع قضایی 

نحوه و مراحل شکایت از پیج خرید و فروش برای هر یک از این نوع از انواع شکایت، تابع ترتیبات خاصی بوده که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

1.شکایت از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی

یکی از مراجعی که به صورت تخصصی به منظور شکایت از فروشگاه های اینترنتی ایجاد شده است سامانه نماد اعتماد الکترونیکی enamad.ir و یا سایت اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشند.اما به خاطر داشته باشید که برای شکایت از یک فروشگاه اینترنتی از این طریق، حتما باید آن فروشگاه اینترنتی ، دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد و یا  از اتحادیه، مجوز گرفته باشد. به همین خاطر بهتر است قبل از هر خرید اینترنتی حتما از اینکه فروشگاه اینترنتی  مورد نظر دارای نماد اعتماد الکترونیکی می باشد اطمینان حاصل نمایید تا در صورت بروز مشکل امکان شکایت از این طریق برای شما میسر باشد.

  • سامانه نماد اعتماد الکترونیکی
  • نحوه و مراحل شکایت از پیج خرید و فروش اینترنتی به این صورت است که باید ابتدا به سامانه نماد اعتماد الکترونیکی به آدرس enamad.ir مراجعه نمایید. سپس با استفاده از گزینه ورود به سامانه ثبت شکایات، برای ثبت شکایت از فروشگاه اینترنتی مربوطه از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی اقدام نمایید. پیگیری شکایت نیز از طریق همین سامانه برای شما امکانپذیر می باشد.

2.شکایت از طریق پلیس فتا

یکی دیگر از روش های شکایت از فروشگاه های اینترنتی ، شکایت از طریق پلیس فتا می باشد. پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فراجا) مشهور به پلیس سایبری ایران، یک واحد تخصصی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که وظیفه آن جلوگیری و مبارزه با ایجاد فیشینگ (کلاهبرداری اینترنتی) و جعل، سرقت اینترنتی، هک، نفوذ و جرائم سازمان یافته رایانه‌ای است .

این مرجع به صورت تخصصی ، تحقیقات مقدماتی جرایم رایانه ای را با ارجاع دادسرای جرایم رایانه ای انجام می دهد و نتیجه تحقیقات را برای مرجع صالح ارسال می کند. البته توجه کنید که روش شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق پلیس فتا اختصاص به مواردی دارد که عمل فروشگاه اینترنتی، یک عمل مجرمانه همچون کلاهبرداری اینترنتی باشد.

  • شکایت از طریق پلیس فتا
  • در روش شکایت از طریق پلیس فتا، نحوه و مراحل شکایت از پیج خرید و فروش اینترنتی به این صورت بوده که وارد سایت پلیس فتا به آدرس csirc.cyberpolice.ir می شوید و سپس از قسمت خدمات الکترونیک، ثبت گزارش مردمی را انتخاب کنید. وشکایت اینترنتی خود از جمله شکایت از جرم سرقت اینترنتی و شکایت از فروشگاه اینترنتی را ثبت و پیگیری نمایید

3.شکایت از طریق مرجع قضایی

شکایت از طریق مرجع قضایی

شکایت از این طریق نسبت به روش های قبلی ، مراحل طولانی تری دارد، اما به دلیل اینکه اخذ یک حکم قضایی از ضمانت اجرای قدرتمند حکم ، توسط اجرای احکام دادگستری برخوردار است، نسبت به دو روش قبل، کارآمدتر می باشد.

برای شکایت از کسب و کارهای اینترنتی از طریق مراجع قضایی، ابتدا باید به یکی از دفاتر مراجع قضایی مراجعه و با ارائه مدارک، درخواست شکواییه بدهید.

البته لازم به ذکر است که پیش از آن حتما باید اقدام به گشایش حساب ثنا کنید و سپس با ثبت شکواییه , درخواست شما به مرجع قضایی صالح ارجاع داده می‌شود. به دلیل اینکه این جرایم جزو جرایم رایانه‌ای به شمار می‌رود، دادسرای جرایم رایانه‌ای مسئول پیگیری آن خواهد بود.

در این مرحله دادسرا دستور تحقیقات مقدماتی را برای پلیس فتا ارسال می‌کند. اگر نظر دادسرا عدم وقوع جرم باشد، قرار منع تعقیب صادر می‌شود؛ اما در صورت تایید جرم از سوی دادسرا، پرونده به دادگاه کیفری دو ارسال می‌شود.

دادگاه کیفری با احضار طرفین و تشکیل جلسه دادرسی، به دلایل وقوع جرم رسیدگی و رای خود را صادر می‌کند. این رای طی ۲۰ روز قابل تجدید نظرخواهی است.

پیگیری این مراحل از طریق سامانه ثنا نیز امکان‌پذیر است. با وارد شدن به سامانه adliran.ir از ابلاغیه‌های خود آگاه شوید. در صورت عدم ثبت نام در این سایت ابتدا باید برای ثبت نام اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای شکایت از سایت‌های اینترنتی

مدارک زیر برای شکایت از سایت‌های اینترنتی ضروری است:

  • مدارک هویتی
  • مدارکی که ثابت کند تخلف صورت گرفته مانند رسید واریز، فاکتور و

 

در پایان توجه داشته باشید که هر یک از روشهای شکایت از فروشگاه ها ، شرایط و مزایای خاص خود را دارند که در هر مورد ، با توجه به اوضاع و احوال خاص می توان از یکی از این روش ها استفاده کرد. توصیه می گردد برای پیشبرد حرفه ایی تر شکایت خود حتما ازکمک وکیل متخصص این حوزه بهره مند گردید.

 

چنانچه شما هم درگیر سرقت اینترنتی شده اید و نیاز به خدمات حقوقی در این حوزه دارید می توانید با وکیل متخصص در این حوزه کسب مشاوره نمایید و یا وکالت پرونده خود را به وکیل سرقت در تهران بسپارید.

جهت ارتباط با ایشان می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت اعلام گردیده در تماس باشید.

راه های ارتباطی با ما

:شماره تماس

021-91016668

:آدرس

تهران، سعادت آباد، چهارراه سرو غربی، خیابان ریاضی بخشایش، خیابان زند وکیل غربی، پلاک 91، طبقه 4

 

نظرات درباره مقاله شکایت از سایت اینترنتی

دیدگاه کاربران

دیدگاه کاربران

افزودن دیدگاه
bg

موضوعات مرتبط

موضوعات مرتبط

محاربه چیست؟ جرم ایجاد رعب و وحشت + مجازات

18 بهمن 1401

اثبات دزدی بدون مدرک | 3روش ادله اثبات جرم

18 بهمن 1401

سوء استفاده از ضعف نفس اشخاص

18 آذر 1401

بهترین وکیل سرقت | (دزدی و خفت گیری)

18 آذر 1401

جرم سوءاستفاده از سفید امضا | قانونی و معنوی

18 آذر 1401

ازادی قاتل به قید وثیقه

30 بهمن 1401