contact

جرم کلاهبرداری اینترنتی + انواع آن

دپارتمان کیفری - دسته بندی: حقوق کیفری جرائم علیه اموال

سوالات مطرح شده
1
کلاهبرداری اینترنتی

همان گونه که از نام جرم پیداست قرار است جرم کلاهبرداری در بستر فضای مجازی رخ دهد و حسب مورد موجب ایجاد خسارات مالی برای بزه دیده جرم شود. قانون گذار مصادیق جرم کلاهبرداری رایانه ای را در قانون جرایم رایانه ای مورد بررسی قرار داده است و در تعریف این جرم بیان می دارد :
چنانچه مرتکب جرم با انجام اعمال متقلبانه، موجب گردد که مال یا منفعتی از دیگری نصیب او گردد و بدین طریق خسارتی به بزه دیده جرم وارد گردد در اینجا جرم تحقق یافته مصداق کلاهبرداری اینترنتی می باشد و در صورت اثبات جرم، مرتکب، علاوه بر رد مال، به مجازات حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم هم خواهد گردید.

 

2
انواع کلاهبرداری اینترنتی

در صورتی که شما هم به هر طریقی درگیر انواع جرایم اینترنتی شده اید و نمی دانید چگونه باید اقدام به طرح شکایت کنید و برای آنکه به شکایت تان ترتیب اثر داده شود چگونه بایستی اقدام کنید نگران نباشید شما می توانید با مراجعه به سایت حقوقی معید قسمت دپارتمان جرایم علیه اموال درخواست خود را با وکیل مربوطه ، وکیل خیانت در امانت درمیان بگذارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن از خدمات مشاوره برخوردار شوید.
برای ارتباط با ایشان شما می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت گفته شده در تماس باشید.

2-1 جعل درگاه پرداخت (فیشینگ)

این عمل مجرمانه این گونه است که کلاهبردار با جعل کردن آدرس و ظاهر یک سایت، فرد بزه دیده را فریب داده تا با انتقال به آن درگاه پرداخت پولی را پرداخت کند و بدین طریق مالی را تصاحب کند.

2-2 کلاهبرداری پیامکی

از طریق ارسال پیامک های تبلیغاتی سعی می کنند که فرد را فریب بدهد تا او اطلاعات بانکی خود را در اختیار فرد کلاهبردار بگذارد.

2-3 فروشگاه اینترنتی تقلبی

این مدل از کلاهبرداری که افراد زیادی را روزانه درگیر کرده است بدین طریق بوده که فرد ممکن است با اعتبار به فروشنده و سایت اینترنتی فریب بخورد و اقدام به خرید از یک سایت غیر واقعی کند.

2-4 سایت های شرط بندی مسابقات

که فرد ترغیب به آن می شود که برای رقابت با سایرین پول زیادی را بپردازد و اسباب کلاهبرداری اینترنتی را برای کلاهبردار فراهم سازد.

2-5 کلاهبرداری از طریق ایمیل های دروغین

این مدل کلاهبرداری که امروزه‌ به وفور دیده می شود این گونه بوده که ممکن است فرد ایمیل یا پیامکی مبنی بر اینکه در مسابقه یا قرعه کشی برنده شده دریافت کند و با اعتماد به شخص کلاهبردار، به دام او بیافتد.

3
اگر درگیر کلاهبرداری اینترنتی شدیم چکار کنیم ؟

   شما بایستی سریعا اقدام به طرح شکایت از طریق  دادسرای جرایم رایانه ای کنید تا پلیس فتا در اسرع وقت به شکایت شما رسیدگی کند.در اینجا در بدوا امر شما ملزم هستید برای آنکه پرونده کیفری شما به جریان بیافتد به دادسرای جرایم رایانه ای مراجعه ای داشته باشید و با شکایت خود را با ارائه ادله و مستندات اعلام دارید .

4
مرجع رسیدگی به جرم کلاهبرداری اینترنتی

پس از طرح دعوی در دادسرای جرایم رایانه ای ، پلیس فتا وظیفه پیگیری کردن پرونده شما و پیدا کردن مرتکب جرم را بر عهده می گیرد تا بدین طریق خسارات و ضرر و زیان مالی که به شما وارد گردیده جبران شود.

البته لازم به ذکر است که شما می توانید شکایت خود را به صورت اینترنتی و از طریق مراجعه به وب سایت پلیس فتا به نشانیhttp://www.cyberpolice.ir مطرح کنید تا در اسرع وقت به شکایت شما رسیدگی شود.

5
جرم کلاهبرداری اینترنتی

قانون گذار در ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای به مجازات کسی که با اعمال مجرمانه اش مرتکب جرم کلاهبرداری رایانه ای شده است پرداخته و مرتکب را حسب مورد به مجازات ذیل محکوم نموده است.

هرکس به طور غیر مجاز از سیستم های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها و یا مختل کردن سیستم، وجه یا مال یا منفعت یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند.

نظرات درباره مقاله انواع کلاهبرداری اینترنتی

دیدگاه کاربران

دیدگاه کاربران

افزودن دیدگاه
bg

موضوعات مرتبط

موضوعات مرتبط

محاربه چیست؟ جرم ایجاد رعب و وحشت + مجازات

18 بهمن 1401

اثبات دزدی بدون مدرک | 3روش ادله اثبات جرم

18 بهمن 1401

سوء استفاده از ضعف نفس اشخاص

18 آذر 1401

بهترین وکیل سرقت | (دزدی و خفت گیری)

18 آذر 1401

جرم سوءاستفاده از سفید امضا | قانونی و معنوی

18 آذر 1401

ازادی قاتل به قید وثیقه

30 بهمن 1401