contact

اعسار مهریه چیست و چقدر طول می کشد؟

دپارتمان حقوقی - دسته بندی: خانواده و امور حسبی

سوالات مطرح شده
1
اعسار مهریه

اعسار مهریه به دادخواستی گفته می شود که زوج در شرایطی که از پرداخت مهریه زوجه ناتوان بوده آن را در موعد قانونی تقدیم دادگاه می کند و بدین طریق از محکمه تقاضا می کند که مهریه زوجه خود را در موعد زمانی دیرتر پرداخت کند البته لازم به ذکر است که این امر اختصاص به مهریه عندالمطالبه دارد نه مهریه عندالاستطاعه، چرا که اصل بر آن است که زوج تمکن مالی بر پرداخت مهریه دارد و نمی تواند به بهانه اعسار، مهریه را نپردازد.

با توجه به اینکه به اجرا گذاشتن و پرداخت مهریه مراحل پیچیده ای دارد، می توانید از مطالب عواقب اجرا گذاشتن مهریه و به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول می کشد؟ در این رابطه استفاده کنید که اطلاعات و نکات ضروری به شما منتقل می کند.

2
اعسار مهریه چیست؟

اصل بر آن که زوجه می تواند هر زمانی که خواستار دریافت مهریه باشد بتواند آن را از زوج دریافت کند اما ممکن است حسب شرایطی، زوج نتواند مهریه را به زوجه بپردازد و از دادگاه بخواهد که مهریه را در موعد زمانی دیگر بپردازد یا آن را به صورت تقسیطی بدهد.

در اینجا بایستی دادخواست اعسار خود را به دادگاه بدهد تا بررسی های لازمه و انجام استعلامات سه گانه به عمل آید که آیا واقعا زوج ناتوان از پرداخت است یا به بهانه واهی می خواهد مهریه زوجه خود را نپردازد که وظیفه بررسی و انجام تحقیقات لازمه بر عهده قاضی پرونده بوده که در این راستا چنانچه زوجه بتواند با استناد به ادله و مستندات قانونی اثبات کند که زوج تمکن مالی دارد و قاضی را به اقناع وجدانی برساند در اینجا اعسار رد و زوج ملزم به پرداخت مهریه زوجه می گردد.

3
دادخواست اعسار مهریه چه زمانی باید تقدیم دادگاه شود؟

برای تقدیم دادخواست اعسار، زوج بایستی بعد از صادر شدن اجراییه که به او ابلاغ شده است ظرف مهلت یک ماه، دادخواست اعسار را به همراه استشهادیه و ارائه لیست اموال که دلالت بر ناتوانی زوج بر پرداخت مهریه داشته را تقدیم دادگاه کند در غیر این صورت این گونه احراز می گردد که زوج تمکن مالی داشته و بایستی مهریه را بپردازد در غیر این صورت زوجه می تواند به علت عدم پرداخت مهریه، حکم جلب زوج را از دادگاه بخواهد.

4
برای تقدیم دادخواست اعسار زوج بایستی چه مدارکی را ارائه دهد؟

برای اثبات اعسار، بایستی زوج لیستی از اموال منقول و غیر منقول، کلیه حساب های بانکی خود را مطابق ماده 8 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی تقدیم دادگاه کند و اثبات نماید که اموالی به جز مستثنیات دین ندارد.ارائه استشهادیه که دلالت بر آن دارد که زوج توانایی مالی بر پرداخت مهریه ندارد بدین طریق که دو مرد عادل شهادت بر آن دهند که زوج ناتوان است و تمکن مالی بر پرداخت مهریه ندارد.

در صورت اثبات شدن اعسار زوج و پذیرفته شدن آن توسط قاضی رسیدگی کننده به پرونده، حکم به اعسار زوج داده شده و حسب اوضاع و احوال و شرایط مالی زوج، مرد به صورت تقسیطی، مهریه را پرداخت می کند.

5
دادگاه صالح برای رسیدگی به دادخواست اعسار

دعوی اعسار در دادگاهی رسیدگی می شود که به اصل دعوی رسیدگی شده است و دادگاه صلاحیت دار برای رسیدگی به دعوی مهریه، دادگاه خانواده است و زوج بایستی بعد از قطعیت حکم و ابلاغ اجراییه، تقاضای خود را به همراه مستندات قانونی به دادگاه خانواده تقدیم کند تا بررسی و تحقیقات لازمه بر اینکه آیا زوج ناتوان از پرداخت است و نمی تواند یک جا به تعهد خود عمل کند و مهریه زوجه را بپردازد به عمل آید.

6
لایحه رد اعسار مهریه

مطابق ماده 8 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی گفتیم در صورتی که مرد بخواهد از پرداخت مهریه به علت ناتوانی و نداشتن تمکن مالی تقاضای اعسار کند بایستی لیستی از اموال منقول و غیر منقول خود و صورت حساب بانکی خویش را ارائه بدهد و به دادگاه اثبات کند به جز مستثنیات دین اموالی ندارد که بتواند مهریه زوجه خود را به صورت یکجا بپردازد.

اما گاهی اوقات به وفور هم دیده میشود که مرد به صورت صوری از ارائه کامل لیست اموالش خودداری می کند و مطابق واقعیت آن را به دادگاه ارائه نمی دهد که در اینجا زوجه می تواند با تنظیم لایحه رد اعسار و ارائه مدارک و مستندات لازمه خلاف ادعای زوج را به دادگاه اثبات کند تا اعسار رد شود و مرد ملزم به پرداخت یکجای مهریه همسرش شود.

7
اهمیت وجود وکیل اعسار

همان گونه که بیان شد قانون گذار به مردی که توانایی پرداخت یکجا مهریه همسرش را نداشته این حق را داده است که بتواند با تقدیم دادخواست اعسار و پذیرفته شدن آن، مهریه را به صورت تقسیطی بپردازد اما پذیرش دادخواست اعسار منوط به رعایت تشریفاتی است که عدم رعایت آن موجب رد شدن دادخواست اعسار میشود.

زمان تقدیم دادخواست اعسار و ارائه مدارک و مستندات لازمه که در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی بدان اشاره شده است از جمله مهماتی است که زوج باید بدان توجه داشته باشد لذا در اینجا وجود یک وکیل زبده و متخصص که آگاهی کافی به روند پرونده اعسار داشته می تواند کمک شایانی را به زوج نماید همچنین در رابطه با تنظیم لایحه رد اعسار و اعتراض به قبولی اعسار که زوجه قرار است در مقام رد ادعای زوج می خواهد تقدیم دادگاه خانواده نماید وجود یک وکیل با تجربه اهمیت زیادی را خواهد داشت تا جلوی تضییع شدن حقوق زوجه را بگیرد

نتیجه گیری:

ما در این مقاله سعی کردیم که مفهوم اعسار از پرداخت محکوم به را که در بحث ما پرداخت مهریه بوده را مورد بررسی قرار دهیم و به این بحث بپردازیم که دادخواست اعسار مهریه بایستی در چه زمانی تقدیم دادگاه شود تا از سوی قاضی دادگاه خانواده بدان ترتیب اثر داده شود در صورتی که ابهامی در رابطه با این موضوع برای شما وجود داشته و نمی دانید باید چگونه دادخواست اعسار خود را تنظیم کنید و چه مدارکی را به دادگاه تقدیم کنید می توانید با وکیل مهریه سوالات حقوقی خود را در میان بگذارید و از مشاوره حقوقی ایشان برخوردار شوید.شما می توانید برای ارتباط با وکیل دپارتمان خانواده از طریق راه های ارتباطی که در سایت معید بدان اشاره گردیده با ما در تماس باشید.

نظرات درباره مقاله اعسار مهریه چیست و چقدر طول می کشد؟

دیدگاه کاربران

دیدگاه کاربران

افزودن دیدگاه
bg

موضوعات مرتبط

موضوعات مرتبط

آشنایی با مفهوم عقد یا قرارداد

10 آذر 1401

انواع شرکت های تجاری

11 آذر 1401

استرداد هدایایی دوران نامزدی

07 آذر 1401

استرداد هدایایی دوران نامزدی

07 آذر 1401

نحوه وصول چک | 0 تا 100 مراحل وصول چک با تصویر

09 آذر 1401

وکیل ثبت شرکت در تهران

11 آذر 1401